Prevence rizikových jevů

Marie Krejsová, telefon 724 547 291

e-mail: mkrejsova(zavinac)zsprachatice.cz

konzultační hodiny: každý čtvrtek 12,30 – 13,20 hodin

Charakteristika činnosti školního metodika prevence podle MŠMT, vyhl. č. 72/2005 Sb., o poskytování poradenských služeb ve školách a školských poradenských zařízení.

,, Metodické a koordinační činnosti

1) Koordinace tvorby a kontrola realizace preventivního programu školy.

2) Koordinace a participace na realizaci aktivit školy zaměřených na prevenci záškoláctví, závislostí, násilí, vandalismu, sexuálního zneužívání, zneužívání sektami, prekriminálního a kriminálního chování, rizikových projevů sebepoškozování a dalších sociálně patologických jevů.

3) Metodické vedení činnosti pedagogických pracovníků školy v oblasti prevence sociálně patologických jevů (vyhledávání problémových projevů chování, preventivní práce s třídními kolektivy apod.).

4) Koordinace vzdělávání pedagogických pracovníků školy v oblasti prevence sociálně patologických jevů.

5) Koordinace přípravy a realizace aktivit zaměřených na zapojování multikulturních prvků do vzdělávacího procesu a na integraci žáků/cizinců; prioritou v rámci tohoto procesu je prevence rasizmu, xenofobie a dalších jevů, které souvisí s otázkou přijímání kulturní a etnické odlišnosti.

6) Koordinace spolupráce školy s orgány státní správy a samosprávy, které mají v kompetenci problematiku prevence sociálně patologických jevů, s metodikem preventivních aktivit v poradně a s odbornými pracovišti (poradenskými, terapeutickými, preventivními, krizovými, a dalšími zařízeními a institucemi), které působí v oblasti prevence sociálně patologických jevů.

7) Kontaktování odpovídajícího odborného pracoviště a participace na intervenci a následné péči v případě akutního výskytu sociálně patologických jevů.

8) Shromažďování odborných zpráv a informací o žácích v poradenské péči specializovaných poradenských zařízení v rámci prevence sociálně patologických jevů v souladu s předpisy o ochraně osobních údajů.

9) Vedení písemných záznamů umožňujících doložit rozsah a obsah činnosti školního metodika prevence, navržená a realizovaná opatření.

Informační činnosti

1) Zajišťování a předávání odborných informací o problematice sociálně patologických jevů, o nabídkách programů a projektů, o metodách a formách specifické primární prevence pedagogickým pracovníkům školy.

2) Prezentace výsledků preventivní práce školy, získávání nových odborných informací a zkušeností.

3) Vedení a průběžné aktualizování databáze spolupracovníků školy pro oblast prevence sociálně patologických jevů (orgány státní správy a samosprávy, střediska výchovné péče, poradny, zdravotnická zařízení, Policie ČR, orgány sociální péče, nestátní organizace působící v oblasti prevence, centra krizové intervence a další zařízení, instituce i jednotliví odborníci).

Poradenské činnosti

1) Vyhledávání a orientační šetření žáků s rizikem či projevy sociálně patologického chování; poskytování poradenských služeb těmto žákům a jejich zákonným zástupcům, případně zajišťování péče odpovídajícího odborného pracoviště (ve spolupráci s třídními učiteli).

2) Spolupráce s třídními učiteli při zachycování varovných signálů spojených s možností rozvoje sociálně patologických jevů u jednotlivých žáků a tříd a participace na sledování úrovně rizikových faktorů, které jsou významné pro rozvoj sociálně patologických jevů ve škole.

3) Příprava podmínek pro integraci žáků se specifickými poruchami chování ve škole a koordinace poskytování poradenských a preventivních služeb těmto žákům školou a specializovanými školskými zařízeními.“

Spolupráce s okolím školy

Organizace Jméno odborníka Kontakt (adresa, telefon, e-mail)

PPP Č. Budějovice – pracoviště Prachatice Mgr. Vladimír Hettner

Zlatá stezka 245, 383 01 Prachatice

tel. 388 313 519, vladimir.hettner@pppcb.cz

o. s. Portus Prachatice – Phénix Bc. Tereza Pravdová

phenix@portusprachatice.cz

Velké náměstí 14, 383 01 Prachatice

tel. 772 049 751, phenix@portusprachatice.cz

o. s. Portus Prachatice – Krizové centrum Mgr. Kateřina Hájková

krizac@portusprachatice.cz

Velké náměstí 14, 383 01 Prachatice

tel. 736 213 002,

krizac@portusprachatice.cz

SPC Strakonice Mgr. Miloslav Majer Plánkova 430, 386 01 Strakonice

tel. 383 332 844

spc@zmskolast.cz

OSPOD MěÚ Prachatice Jaroslova Hauptmanová Velké náměstí 3, 383 01 Prachatice

jhauptmanova@mupt.cz

Policie ČR, okr. ředit. PT por. Bc. Martina Joklová Pivovarská 4, 383 24 Prachatice

pttisk@mvcr.cz, tel. 724 250 839

Soukromé ordinace dětských lékařů MUDr. Šímová, Diepoldová, Beránková, Filipová, Bendová, Voldřichová, Weingartová

Akce pro žáky

Mottem školního roku 2018/2019  bude: „ Století republiky – cestujeme v čase“.

Celoroční soutěže: O nejlepšího sportovce školy Nebesová
  Znalec přírody Simandlová
Září:       Cvičení v přírodě                                                                    Frnochová,  Nebesová
  Znalec přírody                         Simandlová